Saturday, Jun 22, 2024 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 25,914,004
2 Emilie Fleten 25,906,053
3 Ida Dahl 25,349,402
4 Kasper Stadaas 25,223,899
5 Andreas Nygaard 24,934,569
6 Johan Hoel 24,707,367
7 Max Novak 24,166,685
8 Magni Smedås 24,096,434
9 Thomas Ødegaard... 23,852,025
10 Torleif Syrstad 23,844,654
11 Amund Riege 23,583,626
12 Axel Jutterströ... 23,542,041
13 Eirik Sverdrup ... 23,451,378
14 Runar Skaug Mat... 23,406,779
15 Herman Paus 23,398,617
16 Oskar Kardin 23,295,927
17 Morten Eide Ped... 23,285,882
18 Stian Hoelgaard 23,173,466
19 Alvar Myhlback 23,165,443
20 Petter Stakston 23,082,621
21 Magnus Vesterhe... 22,979,229
22 Karstein Johaug 22,772,809
23 Tord Asle Gjerd... 22,630,484
24 Johannes Eklöf 22,542,970
25 Thomas Bing 22,374,724
26 Astrid Øyre Sli... 22,119,196
27 Kati Roivas 21,625,092
28 Jeremy Royer 21,459,378
29 Einar Kalland-O... 21,381,668
30 Anikken Gjerde ... 21,371,471
31 Silje Øyre Slin... 21,131,436
32 Nils Dahlsten 21,036,730
33 Klas Nilsson 20,963,902
34 Alfred Buskqvis... 20,959,327
35 Eddie Edström 20,918,257
36 Thomas Joly 20,769,655
37 Torgeir Sulen H... 20,750,282
38 Karolina Hedens... 20,747,023
39 Jenny Larsson 20,746,503
40 Marcus Johansso... 20,519,477
41 Johan Tjelle 20,321,169
42 Patrick Fossum ... 20,194,014
43 Petter Northug 20,160,567
44 Fabián Štoček... 20,118,753
45 Ole Jørgen Bruv... 20,102,163
46 Joar Thele 20,023,863
47 Juuso Mäkelä 19,956,551
48 Sofie Elebro 19,681,634
49 Jan Šrail 19,577,269
50 Fredrik Helgest... 19,176,422
 
Events & Results
CHECK COMPETITIONS
Event Country Date
Mobile icon Mobile icon

Ebba Andersson 10km Freestyle Winner At The Scandinavian Cup

Ebba Andersson, from Sweden, won today’s 10km individual race in freestyle technique at the Scandinavian Cup in Falun. Results from the race.

Photo: Marius Simensen/Bildbyrån

Ebba Andersson (SWE) won today’s 10km freestyle race at the Scandinavian Cup in Falun, Sweden. Here at the World Cup in Lillehammer.

Ebba Andersson (SWE) took home first place today at the Scandinavian Cup in the women’s 10km freestyle race with a comfortable margin and a total time of 28:06.8.

Ragnhild Gløersen Haga (NOR) snagged second place, 33.3 seconds back, and Moa Lundgren (SWE) completed the podium in third place, 49.2 seconds behind the winner.

Top 5, 10km F, Women

  1. Ebba Andersson (SWE), 28:06.8
  2. Ragnhild Gløersen Haga (NOR), +33.3
  3. Moa Lundgren (SWE), +49.2
  4. Julie Bjervig Drivenes, +1:13.3
  5. Nora Sanness (NOR), +1:16.9

Complete Results

Women’s junior race was also contested. Below you can check the top 3.

Top 3, 10km F, Junior Women

  1. Emma Lindberg (SWE), 33:20.0
  2. Nora Bråmer (SWE), +1:10.6
  3. Elsa Malmgren (SWE), +1:49.8

The Scandinavian Cup in Falun, Sweden, is organized with an individual freestyle race on Friday, a classic sprint on Saturday, and a classic mass start on Sunday.

Friday, January 13: 10km Freestyle, Individual Start

  • 9:30 CET: 10km Individual F, Junior Men
  • 11:00 CET: 10km Individual F, Men
  • 13:00 CET: 10km Individual F, Women
  • 14:35 CET: 10km Individual F, Junior Women

All start lists, details, and results

See the complete program for the Scandinavian Cup below.

FACTS Scandinavian Cup – Falun, Sweden

  • Who: Women and Men 
  • What: FIS race in the Scandinavian Cup, replacing the races canceled last weekend in Rovaniemi, Finland 
  • Where: Falun, Sweden
  • When: January 13 to 15, 2023

The Scandinavian Cup in Falun serves as a selection for the U23 World Championships in Canada and the World Championships in Planica. The leader of the Scandinavian Cup also has a free place for the World Cup in this period. 

Scandinavian Cup – Program 

Friday, January 13: 10km Freestyle, Individual Start

  •  9:30 CET: 10km Individual F, Junior Men
  • 11:00 CET: 10km Individual F, Men
  • 13:00 CET: 10km Individual F, Women
  • 14:35 CET: 10km Individual F, Junior Women

All start lists, details, and results

Saturday, January 14: 1.4km Sprint Classic 

  • 8:30 CET: 1.4km Sprint C, Qualification Men
  • 8:30 CET: 1.4km Sprint C, Qualification Women
  • 8:30 CET: 1.4km Sprint C, Qualification Junior Men
  • 8:30 CET: 1.4km Sprint C, Qualification Junior Women
  • 10:40 CET: 1.4km Sprint C, Final Junior Women
  • 11:10 CET: 1.4km Sprint C, Final Junior Men
  • 12:35 CET: 1.4km Sprint C, Final Women
  • 13:05 CET: 1.4km Sprint C, Final Men

All start lists, details, and results

Sunday, January 15: 15/30km Classic Mass Start 

  •  9:00 CET: 15km Classic Mass Start, Junior Women
  • 10:30 CET: 30km Classic Mass Start, Men 
  • 12:15 CET: 30km Classic Mass Start, Women
  • 14:20 CET: 15km Classic Mass Start, Men

All start lists, details, and results

Read More: Cross-Country Skiing Changes And World Cup Calendar For The 2022/2023 Season

Also Read: New Distances At The Cross-Country Skiing World Cup

Most read
Become a member now