Wednesday, Apr 24, 2024 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 25,914,004
2 Emilie Fleten 25,906,053
3 Ida Dahl 25,349,402
4 Kasper Stadaas 25,223,899
5 Andreas Nygaard 24,934,569
6 Johan Hoel 24,707,367
7 Max Novak 24,166,685
8 Magni Smedås 24,096,434
9 Thomas Ødegaard... 23,852,025
10 Torleif Syrstad 23,844,654
11 Amund Riege 23,583,626
12 Axel Jutterströ... 23,542,041
13 Eirik Sverdrup ... 23,451,378
14 Runar Skaug Mat... 23,406,779
15 Herman Paus 23,398,617
16 Oskar Kardin 23,295,927
17 Morten Eide Ped... 23,285,882
18 Stian Hoelgaard 23,173,466
19 Alvar Myhlback 23,165,443
20 Petter Stakston 23,082,621
21 Magnus Vesterhe... 22,979,229
22 Karstein Johaug 22,772,809
23 Tord Asle Gjerd... 22,630,484
24 Johannes Eklöf 22,542,970
25 Thomas Bing 22,374,724
26 Astrid Øyre Sli... 22,119,196
27 Kati Roivas 21,625,092
28 Jeremy Royer 21,459,378
29 Einar Kalland-O... 21,381,668
30 Anikken Gjerde ... 21,371,471
31 Silje Øyre Slin... 21,131,436
32 Nils Dahlsten 21,036,730
33 Klas Nilsson 20,963,902
34 Alfred Buskqvis... 20,959,327
35 Eddie Edström 20,918,257
36 Thomas Joly 20,769,655
37 Torgeir Sulen H... 20,750,282
38 Karolina Hedens... 20,747,023
39 Jenny Larsson 20,746,503
40 Marcus Johansso... 20,519,477
41 Johan Tjelle 20,321,169
42 Patrick Fossum ... 20,194,014
43 Petter Northug 20,160,567
44 Fabián Štoček... 20,118,753
45 Ole Jørgen Bruv... 20,102,163
46 Joar Thele 20,023,863
47 Juuso Mäkelä 19,956,551
48 Sofie Elebro 19,681,634
49 Jan Šrail 19,577,269
50 Fredrik Helgest... 19,176,422
Event logo
Tour de Ski Oberstdorf Sprint
  • Date: 01.01.2022
  • Country: Germany
  • City: Oberstdorf
Website Results
Program
Event Date
  • Sprint C 01.01.2022
    • Qualification
    Saturday 09:30 CET
    • Final
    12:00 CET
Show other events schedule
Event description

Liveresults prologue women
Liveresults prologue men

Liveresults finals women
Liveresults finals men


Overall standing after stage 4:
Women
Men

Points competition after stage 4:
Women
Men


Results stage 3
Results stage 5


Prologue men (women follows below):

 

Plass Startnr Navn Født Nasjon Slutttid Tid etter FIS-poeng
1 21 KLAEBO Johannes Hoesflot 1996 NOR 2:55.78 0.00 0.00
2 29 TERENTEV Alexander 1999 RUS 2:57.28 +1.50 10.24
3 19 VALNES Erik 1996 NOR 2:58.15 +2.37 16.18
4 60 PELLEGRINO Federico 1990 ITA 2:59.31 +3.53 24.10
5 23 BOLSHUNOV Alexander 1996 RUS 2:59.39 +3.61 24.64
6 3 AMUNDSEN Harald Oestberg 1998 NOR 3:01.38 +5.60 38.23
7 11 GOLBERG Paal 1990 NOR 3:01.85 +6.07 41.44
8 58 NORTHUG Even 1995 NOR 3:02.14 +6.36 43.42
9 52 NOVAK Michal 1996 CZE 3:02.69 +6.91 47.17
10 37 HALFVARSSON Calle 1989 SWE 3:03.07 +7.29 49.77
11 35 DE FABIANI Francesco 1993 ITA 3:03.15 +7.37 50.31
12 50 VUORINEN Lauri 1995 FIN 3:03.31 +7.53 51.41
13 39 SEMIKOV Ilia 1993 RUS 3:03.45 +7.67 52.36
14 76 AHONEN Ville 1994 FIN 3:03.56 +7.78 53.11
15 44 OGDEN Ben 2000 USA 3:03.86 +8.08 55.16
16 36 RASTELLI Maicol 1991 ITA 3:03.91 +8.13 55.50
17 5 BRUGGER Janosch 1997 GER 3:05.05 +9.27 63.28
18 20 BURY Kamil 1995 POL 3:05.89 +10.11 69.02
19 17 NYENGET Martin Loewstroem 1992 NOR 3:06.07 +10.29 70.25
20 43 MALTSEV Artem 1993 RUS 3:06.13 +10.35 70.66
21 54 HEDIGER Jovian 1990 SUI 3:06.43 +10.65 72.70
22 56 RETIVYKH Gleb 1991 RUS 3:06.57 +10.79 73.66
23 13 YAKIMUSHKIN Ivan 1996 RUS 3:06.57 +10.79 73.66
24 26 JAGER Luke 2000 USA 3:06.61 +10.83 73.93
25 40 BERGLUND Gustaf 1998 SWE 3:07.12 +11.34 77.41
26 24 ERIKSSON Gustav 1991 SWE 3:07.44 +11.66 79.60
27 48 SVENSSON Oskar 1995 SWE 3:07.81 +12.03 82.13
28 34 IVERSEN Emil 1991 NOR 3:08.06 +12.28 83.83
29 25 NISKANEN Iivo 1992 FIN 3:08.23 +12.45 84.99
30 32 STAREGA Maciej 1990 POL 3:08.27 +12.49 85.27

 

31 9 TOENSETH Didrik 1991 NOR 3:08.31 +12.53 85.54
32 15 SPITSOV Denis 1996 RUS 3:08.43 +12.65 86.36
33 46 BOLGER Kevin 1993 USA 3:08.88 +13.10 89.43
34 6 KETTERSON Zak 1997 USA 3:09.17 +13.39 91.41
35 4 MALONEY WESTGAARD Thomas 1995 IRL 3:09.19 +13.41 91.55
36 2 COLLET Martin 1997 FRA 3:09.80 +14.02 95.71
37 42 HANNEMAN Logan 1993 USA 3:09.86 +14.08 96.12
38 22 FAEHNDRICH Cyril 1999 SUI 3:09.92 +14.14 96.53
39 64 FELLNER Adam 1993 CZE 3:10.00 +14.22 97.08
40 1 ROETHE Sjur 1988 NOR 3:10.33 +14.55 99.33
41 51 HYVARINEN Perttu 1991 FIN 3:10.65 +14.87 101.51
42 28 GRAZ Davide 2000 ITA 3:10.70 +14.92 101.85
42 47 MELNICHENKO Andrey 1992 RUS 3:10.70 +14.92 101.85
44 59 BURY Dominik 1996 POL 3:11.92 +16.14 110.18
45 53 SCHUMACHER Gus 2000 USA 3:12.29 +16.51 112.71
46 7 PARISSE Clement 1993 FRA 3:12.45 +16.67 113.80
47 31 CHERVOTKIN Alexey 1995 RUS 3:12.74 +16.96 115.78
48 38 KAESER Erwan 1992 SUI 3:12.84 +17.06 116.46
49 12 BRAENNMARK Viktor 1992 SWE 3:13.44 +17.66 120.56
50 66 PUKHKALO Vitaliy 1992 KAZ 3:13.93 +18.15 123.90
51 30 FURGER Roman 1990 SUI 3:14.08 +18.30 124.93
52 27 MUSGRAVE Andrew 1990 GBR 3:14.38 +18.60 126.98
53 18 ROSJOE Eric 1998 SWE 3:14.46 +18.68 127.52
54 61 ALEV Alvar Johannes 1993 EST 3:14.76 +18.98 129.57
55 16 KLEE Beda 1996 SUI 3:14.93 +19.15 130.73
56 74 LINDHOLM Remi 1998 FIN 3:15.12 +19.34 132.03
57 62 VELICHKO Yevgeniy 1987 KAZ 3:15.38 +19.60 133.80
58 49 MOCH Friedrich 2000 GER 3:16.07 +20.29 138.51
59 55 SALVADORI Giandomenico 1992 ITA 3:16.36 +20.58 140.49
60 45 LAPALUS Hugo 1998 FRA 3:16.72 +20.94 142.95

 

61 65 BOEGL Lucas 1990 GER 3:17.06 +21.28 145.27
62 41 BAUMANN Jonas 1990 SUI 3:17.13 +21.35 145.75
63 69 VENTURA Paolo 1996 ITA 3:17.95 +22.17 151.35
64 14 BING Thomas 1990 GER 3:18.05 +22.27 152.03
65 73 ESTEVE ALTIMIRAS Ireneu 1996 AND 3:18.32 +22.54 153.87
66 10 PRALONG Candide 1990 SUI 3:18.40 +22.62 154.42
67 33 COLOGNA Dario 1986 SUI 3:18.56 +22.78 155.51
68 68 KNOP Petr 1994 CZE 3:18.58 +22.80 155.65
69 57 BABA Naoto 1996 JPN 3:18.66 +22.88 156.20
70 77 TANAKA Masato 1995 JPN 3:18.87 +23.09 157.63
71 71 ROJO Imanol 1990 ESP 3:20.81 +25.03 170.87
72 63 CORADAZZI Martin 1998 ITA 3:21.93 +26.15 178.52
73 75 KUCHLER Albert 1998 GER 3:23.07 +27.29 186.30
DID NOT START
Startnr Navn Født Nasjon
8 BACKSCHEIDER Adrien 1992 FRA
67 PEPENE Paul Constantin 1988 ROU
70 HOGIU Petrica 1991 ROU
72 LAPIERRE Jules 1996 FRA

Prologue women:

Plass Startnr Navn Født Nasjon Slutttid Tid etter FIS-poeng
1 31 MATINTALO Johanna 1996 FIN 2:36.97 0.00 0.00
2 60 HAGSTROEM Johanna 1998 SWE 2:37.46 +0.49 3.75
3 29 LAMPIC Anamarija 1995 SLO 2:38.24 +1.27 9.71
4 56 STENSETH Ane Appelkvist 1995 NOR 2:38.58 +1.61 12.31
5 54 LAURENT Greta 1992 ITA 2:39.87 +2.90 22.17
6 11 WENG Tiril Udnes 1996 NOR 2:40.26 +3.29 25.15
7 13 DIGGINS Jessie 1991 USA 2:40.40 +3.43 26.22
8 33 KYLLOENEN Anne 1987 FIN 2:40.53 +3.56 27.22
9 53 GANZ Caterina 1995 ITA 2:40.69 +3.72 28.44
10 3 HENNIG Katharina 1996 GER 2:41.37 +4.40 33.64
11 19 SORINA Tatiana 1994 RUS 2:41.38 +4.41 33.71
12 7 KARLSSON Frida 1999 SWE 2:41.56 +4.59 35.09
13 45 MYHRVOLD Mathilde 1998 NOR 2:41.81 +4.84 37.00
14 17 NEPRYAEVA Natalia 1995 RUS 2:42.05 +5.08 38.84
15 44 KREHL Sofie 1995 GER 2:42.48 +5.51 42.12
16 21 PARMAKOSKI Krista 1990 FIN 2:42.54 +5.57 42.58
17 42 MATSOKINA Hristina 1998 RUS 2:42.73 +5.76 44.03
18 40 RYDZEK Coletta 1997 GER 2:42.76 +5.79 44.26
19 15 NISKANEN Kerttu 1988 FIN 2:43.07 +6.10 46.63
20 25 WENG Heidi 1991 NOR 2:43.09 +6.12 46.79
21 37 FAEHNDRICH Nadine 1995 SUI 2:43.11 +6.14 46.94
22 55 JANATOVA Katerina 1997 CZE 2:43.21 +6.24 47.70
23 34 LINDSTROEM Louise 2000 SWE 2:43.41 +6.44 49.23
24 43 HAGA Ragnhild 1991 NOR 2:43.64 +6.67 50.99
25 48 SCARDONI Lucia 1991 ITA 2:43.94 +6.97 53.28
26 22 OGDEN Katharine 1997 USA 2:44.91 +7.94 60.70
27 39 WENG Lotta Udnes 1996 NOR 2:45.05 +8.08 61.77
28 59 SAUERBREY Katherine 1997 GER 2:46.74 +9.77 74.69
29 58 VAN DER GRAAFF Laurien 1987 SUI 2:46.77 +9.80 74.92
30 32 HYNCICOVA Petra 1994 CZE 2:47.37 +10.40 79.51

 

31 38 FINK Pia 1995 GER 2:47.62 +10.65 81.42
32 49 CARL Victoria 1995 GER 2:48.18 +11.21 85.70
33 24 THEODORSEN Silje 1994 NOR 2:48.33 +11.36 86.84
34 9 KALVAA Anne Kjersti 1992 NOR 2:48.60 +11.63 88.91
35 52 SVENDSEN Anna 1990 NOR 2:48.97 +12.00 91.74
36 23 STADLOBER Teresa 1993 AUT 2:49.56 +12.59 96.25
37 5 ANDERSSON Ebba 1997 SWE 2:49.58 +12.61 96.40
38 36 EIDUKA Patricija 2000 LAT 2:50.33 +13.36 102.13
39 41 KALLA Charlotte 1987 SWE 2:50.65 +13.68 104.58
40 18 LOHMANN Lisa 2000 GER 2:50.70 +13.73 104.96
41 47 FRAEBEL Antonia 1997 GER 2:50.78 +13.81 105.57
42 1 FOSSESHOLM Helene Marie 2001 NOR 2:51.51 +14.54 111.15
43 20 SONNESYN Alayna 1996 USA 2:51.90 +14.93 114.14
44 57 ISHIDA Masako 1980 JPN 2:52.77 +15.80 120.79
45 2 KAELIN Nadja 2001 SUI 2:53.00 +16.03 122.55
46 26 SMIRNOVA Ekaterina 1996 RUS 2:53.06 +16.09 123.00
47 30 VASILIEVA Lilia 1994 RUS 2:53.25 +16.28 124.46
48 12 COMARELLA Anna 1997 ITA 2:53.44 +16.47 125.91
49 6 WRIGHT Casey 1994 AUS 2:53.77 +16.80 128.43
50 51 BENTZ Coralie 1996 FRA 2:54.28 +17.31 132.33
51 28 PITTIN Cristina 1998 ITA 2:54.39 +17.42 133.17
52 61 DI CENTA Martina 2000 ITA 2:54.60 +17.63 134.78
53 16 SHALYGINA Kseniya 1998 KAZ 2:54.81 +17.84 136.38
54 10 MCCABE Novie 2001 USA 2:55.42 +18.45 141.05
54 14 KIRPICHENKO Yana 1996 RUS 2:55.42 +18.45 141.05
56 65 YOKOHAMA Shiori 1999 JPN 2:56.44 +19.47 148.84
57 4 DOLCI Flora 1999 FRA 2:57.28 +20.31 155.27
58 8 HIERNICKEL Lydia 1996 SUI 2:58.56 +21.59 165.05
59 27 CLAUDEL Delphine 1996 FRA 3:00.78 +23.81 182.02
60 64 VILA OBIOLS Carola 1999 AND 3:01.84 +24.87 190.13

 

61 66 LAUKLI Sophia 2000 USA 3:03.84 +26.87 205.42
62 62 RYGALINA Anastasia 1996 RUS 3:03.86 +26.89 205.57
63 63 YEATON Jessica 1991 AUS 3:07.75 +30.78 235.31
DID NOT START
Startnr Navn Født Nasjon
35 KERN Julia 1997 USA
46 GIMMLER Laura 1993 GER
50 LUNDGREN Moa 1998 SWE
Become a member now